Staff List

Senior Leadership Team

Mr Andrew Williams Headteacher
Mr Piers Tolson Deputy Headteacher
Mrs Iffat Ali Assistant Headteacher
Mr Gary Dutton Assistant Headteacher
Mrs Heidi Whelan Assistant Headteacher
Miss Kirsty Garner School Business Manager

EXTENDED LEADERSHIP TEAM

Mrs Linda Hopkins Extended SLT, Staff Induction, Mentoring,  LST Art
Mrs Catherine O’Loughlin Extended SLT,  Year 11 Lead, Teacher of English
Ms Gemma Stevens Extended SLT, Communication & Literacy, LST English
Miss Kerry Widdowson SENDCO

TEACHING STAFF

Mrs Claire Addison 2nd i/c  English and Teacher of Media Studies
Mr Imran Ashfaq Lead Subject Teacher of Physical Education
Mr Tim Barnes Lead Subject Teacher of Geography
Mrs Michelle Barnett Lead Subject Teacher of Science
Miss Anna Booth Lead Subject Teacher of Performing Arts
Mrs Claire Boote 2nd i/c Science
Mr David Charlesworth Teacher of Maths
Mr Simon Dickinson Lead Subject Teacher of Maths
Mrs Jennifer Cowin Teacher of Spanish
Mrs Karen Crawshaw Lead Subject Teacher of Religious Education, Health and Social Care
Mrs Judith Dutton Teacher of Geography, T&T, BTEC Quality Control, CEIAG
Mrs Fiona Elcomb Teacher of Maths
Mrs Caroline Finnegan Lead Subject Teacher of Spanish
Mr Nick Blanchflower Lead Subject Teacher of Computer Science
Mr Duncan Freeman Teacher of Science
Mrs Nichola Hallas Lead Subject Teacher of Design Technology
Miss Jen Carey Teacher of Maths
Miss Abigail Woodcock Teacher of English
Miss Nicollette O’Reilly Teacher of Science
Miss Claire Marsden Teacher of History
Miss Jenny Mellors Lead Subject Teacher of History
Miss Joanne Bleasdale Teacher of Technology including Food Nutrition
Ms Alison Stobbs Teacher of General Subjects
Miss Rose Stuttard Teacher of PE
Miss Eleanor Watts Teacher of Geography
Mrs Claire Parker Teacher of Music

SUPPORT STAFF

Mrs Christine Alderson Teaching Assistant
Mrs Rachel Ashworth Teaching Assistant – The Hub
Mrs Gillian Worthington Headteacher’s PA
Mrs Nicola Braysford Site Supervisor Rhyddings – Cleaning
Mr Martin Breckell Designated Safeguarding Lead / Family Liaison
Mrs Emma Aylmer Teaching Assistant
Mrs Sharron Cryne House Continent Leader – Asia
Miss Sara Dobson Teaching Assistant
Miss Carol Embley Teaching Assistant
Mrs Julie Clarke Finance Officer/Coordinator Planned Cover
Ms Amanda Greenwood House Continent Leader – Africa
Mrs Cathy Scott Librarian
Ms Charlotte Hammond Exams Officer/Reporting and Assessment Officer
Mrs Susan Hargreaves Teaching Assistant
Mrs Kat Haughan Teaching Assistant
Mrs Diane Jackson Teaching Assistant
Mrs Siobhan Jones Teaching Assistant
Mr Ibby Khawaja Teaching Assistant
Mrs Joanne Livesey Attendance Officer
Mr Dan Lord House Continent Leader – America, Teacher of PE
Mrs Kath Egerton House Continent Leader – Europe
Mrs Emily Bolton Design Technology Technician
Mrs Sammy McGuinness Administrator
Miss Rhea Moores Science and Design Technology Technician
Mr Soquat Nawab Network Manager
Mrs Susan Ormerod Receptionist
Mr Naim Umarji Cover Supervisor
Mr Chris Wood Site Supervisor Rhyddings
Miss Lucy Wyeth Behaviour Manager

 

 

 

 

 

 

  •  

Contact Us

8 + 5 =